Kompania "Trahana Lunxheria" , donacion me produktet e saj per punonjesit sanitare dhe te mirembajtjes ne Drejtorine e Pergjithshme te Policise se Shtetit. Administratori i Kompanise Kico Noti , gjate dhurimit te paketave me produkte te firmes per punonjesit sanitare, eshte shprehur se zhvillimi i sigurt i biznesit pa mbeshtetjen e Policise nuk...
Receta e për nesër në mëngjes: "Trahana" Ky është një gatim që të gjithë e kemi provuar në fëmijëri, por trahanaja është një ushqim tradicional me shumë vlera prandaj mos ngurroni ta përgatisni. E pasur në minerale, acide organike, proteina dhe fibra, trahanaja është zgjedhja ideale për mëngjesin e fëmijëve ​ Përbërësit:​ 50 gr trahana e ëmbël...
Ju duhen pak përbërës për të pasur një pjatë të tillë plot shije. Me beshamelin e bërë me miell orizi, është e përshtatshme dhe për ju që jeni të ndjeshëm ndaj glutenit.  Përbërësit për 4 persona:  500 gr presh​ 2 lugë vaj ulliri​ 1 lugë me susam të zi ose të bardhë​ Disa degë trumze​ 1 lugë me Parmigiano të grirë  Për beshamelin me Miell...
Përbërësit:  150 ml supë perimesh Rreth 3 lugë miell orizi 1 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë gjelle  Pak djath parmiggiano Përgatitja: Nxeheni supën, pastaj shtoni miell orizi dhe përziejeni mirë me një pirun për të hequr topthat. Shtoni vaj, djathë dhe përzieje në mënyrë të vazhdueshme, dhe ja ku u bë!  
Koha e Përgatitjes: 7 Minuta Përbërësit për 10-12 Petulla, 3-4 Persona 1 filxhan miell orizi 2 lugë sheqer 2 lugë çaji pluhur për pjekje 1/2 lugë çaji kripë 1 vezë e rrahur lehtë 1 filxhan qumësht orizi ose 1 filxhan qumësht soje 2 lugë çaji vaj Përzieni miell orizi, sheqer, pluhur pjekje dhe kripë në një tas. Rrihini me...
Mielli i Orizit jep një kontribut fantastik edhe në kozmetikë. Ja një recetë e thjeshtë për maskë fytyre: Përbërësit: 1-2 Lugë gjelle me Miell Orizi 1-2 Lugë gjelle me caj 1 Lugë caji me Mjalt Përgatitja Përziejini të gjithë përbërësit për të krijuar një krem të njëtjrajtshëm. Vendoseni kremin e përgatitur në fytyrë dhe mbajeni për 20-30...
Te shoqeruara me mjalte bio Lunxherie dhe arra te vendit. Sa te shijojne sidomos per mengjes.
Shtro pete e hidh arra dhe piko me gjalp! Gjalpi i mbledhur dhe i tretur vete me pak trendeline nga Lunxheria,arrat bio dhe petet te holla,doemos qe do te bejne nje bakllava te shijshme.Gezuar festat e fundvitit.  
Erdhen petullat e derrases nga fshati Kellez,te bera me dashuri dhe perkujdesje (me kerkesen time nga malli per to)nga Rozana Dudi Kaftani(vajza e shokut tim te femijerise),e cila vazhdon traditen e Lunxherise. Falenderim nga zemra per Rozanen.Ishin fantastike pasi i perveluam. Urdheroni nese ju ka shkuar mendja.